Blog

Keep up to date with the latest news

Nominees for Africa magic viewers choice awards 7th edition.

These are the Africa magic viewers choice award nominees.

Best Short Film or Online Video Nominees are:
1. Oga John – Bolanle Akintomide
2. Thorn – Bola ‘Enigma’ Akanbi
3. Prueba – Stanlee Ohikuhare
4. Tokunbo – Bio Arimoro.

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series Nominees are:
Damijo (Rmd) – Seven Richard Mofe
Ramsey Nouah – Living In Bondage
Nkem Owoh – God Calling
Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – King Of Boys
Pascal Tokodi – Disconnect.

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series Nominees are:
Toni Tones – King Of Boys
Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God
Tina Mba – The Set Up
Mary Lazarus – Size 12
Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later.

Best Lighting Designer In A Movie or TV Series Nominees:
God Calling – Cardoso
Ratnik – Abiola Ladipo
Elevator Baby – Eleaxu Texas
Plan B – Odhiambo Walter.

Best Cinematographer Nominees are:
God – Calling Cardoso
Living In – Bondage John Demps
Ratnik – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo
The Set Up – Mohammed Attah.

Best Costume Designer Movie or TV Series Nominees are:
Living In Bondage Olohigbe Nwagwu
The Foreigner’s God Ifan Michael
Ratnik Dimeji Ajibola
King Of Boys Yolanda Okereke.

Best Make-Up Nominees:
God Calling – Lilian Omozele Paul
The Foreigner’s God – Jude Odoh
King Of Boys Hakeem Effects
Coming From Insanity – Bio Arimoro.

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series) Nominees are:
Uzor Arukwe – Smash
Chibunna “Funny Bone” Stanley – Smash
Uzor Arukwe – Size 12
Ramsey Nouah – Merry Men 1
Etim Effiong – Plan B Daniel.

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series) Nominees are:
Toyin Abraham – Bling Lagosians
Bimbo Ademoye – Looking For Baami
Funke Akindele – Moms At War
Toyin Abraham – Kasanova
Ebele Okaro – Smash.

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series) Nominees are:
Swankey J.K.A – Living In Bondage
Timini Egbuson – Elevator Baby
Efa Iwara – Seven
Gabriel Afolayan – Coming From Insanity
Ramsey Nouah – Levi.

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series) Nominees are:
Shola Shobowale – King Of Boys
Zainab Balogun – Sylvia
Zainab Balogun – God Calling
Toyin Abraham – Elevator Baby
Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth.

Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo Nominees are:
Isianyaocha – Brown Ene
Nekwa – Paul Igwe
Nne – Victor Iyke
Obiakpor – Evan Okechukwu.

Best Writer in a Movie or TV Series Nominees are:

BB Sasore – God Calling

Tosin Igho – Seven

Vanessa Kanu – Sylvia

Biodun Stephen – Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi – Living In Bondage
Akay Mason and Yusuf Carew – Elevator Baby.

Best Documentary Nominees are:

Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji
Skin – Beverly Naya
Against All Odds: A Tale Of Resilience – Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji.

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba Nominees are:

Ajoji Godogbo – Ronke Odusanya
Alubarika – Yewande Famakin
Adebimpe Omo Oba – Oyebade Adebimpe
Intent – Wumi Olabimtan.

Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa Nominees are:

Tuntube – Muhammad T. Finisher
Mariya – Abubakar Bashir
Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki – Hassan Giggs.

May the best man win.

Leave a Reply
%d bloggers like this: